0

Jak zrobić dobre faworki – Prosty przepis na chruściki

dobre kruche faworki

Faworki znane również jako chruściki / chrusty to chyba jeden z najbardziej znanych przysmaków na tłusty czwartek zaraz po pączkach. Poniżej przedstawiam przepis na dobre kruche chruściki, szczegółowo opisując jak je zrobić. Czas przygotowania uwzględniający pieczenie i wyrabianie ciasta to około 45min. Jeśli miałbyś jakiekolwiek pytania śmiało pisz w komentarzu. Dodatkowo z tego samego ciasta możemy zrobić także piękne róże, przepis ze zdjęciami myślę że pojawi się niebawem.

Składniki niezbędne do wykonania chruścików:

  • 30dkg mąki
  • 4 żółtka + 1 całe jajo
  • 5 łyżek gęstej śmietany
  • 1 łyżka spirytusu lub octu
  • szczypta soli
  • smalec (około 5 kostek do smażenia) / lub olej

Ciasto na faworki

Mając wszystkie składniki, całość najlepiej jest przygotować na stolnicy. Oprócz składników będziemy potrzebowali także kilka narzędzi kuchennych, między innymi radełko oraz wałek. Radełko to koszt około 8zł, także warto zaopatrzyć się w ten przyrząd.

Mąkę wysypujemy na stolnicę w formie kopca. Środek odgarniamy na boki, a następnie umieszczamy tam żółtka i 1 całe jajo. Dodajemy śmietanę, łyżkę octu i szczyptę soli.  Następnie długim nożem zasypujemy środek kopca i mieszamy tak, aby ciasto nie lepiło się do rąk. Kolejno całość wygniatamy rękami i ubijamy wałkiem. Na zdjęciach poniżej przedstawiam jak powinny wyglądać składniki przed zmieszaniem oraz jak wygląda ubite i ugniecione ciasto na chruściki.

ciasto na chruściki

Szybki przepis na faworki

Teraz po przygotowaniu ciasta, pozostało przeprowadzenie testu czy jest ono poprawnie ubite. Przekrój je i jeśli ciasto jest dobrze wyrobione to powinny być widoczne pęcherzyki powietrza. Jak zapewne zauważyłeś do ciasta nie użyliśmy drożdży, ani proszku do pieczenia. Mimo to faworki po upieczeniu urosną i to właśnie dzięki tym pęcherzom powietrza. Pozostało Ci już tylko pokrojenie ciasta na kawałki i ich wałkowanie. Wałkować musisz na cienkie placki, a następnie radełkiem kroić na paski szerokości 3 cm. Na zdjęciu poniżej przedstawiam jak powinny wyglądać pokrojone radełkiem i wywałkowane placki na faworki.

ciasto na faworki


Faworki na smalcu / oleju

Pozostało Ci już tylko brać pokrojone kawałki ciasta na faworki i jeden koniec wywijać na drugą stronę poprzez włożenie go do środkowego nakrojenia i lekkie pociągnięcie. Do dużego garnka włóż kostki smalcu i na małym ogniu czekaj, aż się rozpuści. Zamiast smalcu możesz użyć także oleju. Jeśli tłuszcz jest już odpowiednio gorący to wkładaj do niego faworki. Trzymaj je do momentu, aż staną się lekko złote i dopiero wtedy wyjmuj. Dobrze jest lekko nimi wstrząsnąć nad garnkiem, aby ociekły z tłuszczu. Poniżej na obrazku widok pociętego ciasta, jak powinno miej więcej wyglądać.

przepis na chrusty

Tak przygotowane pyszne faworki oprószaj cukrem pudrem dla lepszego smaku. Życzę smacznego, piszcie w komentarzach czy lubicie faworki.

Adrian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *