0

Przepis na mleczko / wiórki kokosowe

jak rozpoznać świeży kokos

Orzech kokosowy ma bardzo wiele cennych właściwości dostarczających zdrowia i urody. Według powszechnie dostępnych informacji kokos przeciwdziała osteoporozie, wzmacnia wątrobę, chroni serce, zapobiega próchnicy czy zwiększa naszą odporność. Kokos zawiera wiele witamin, szczególnie tych z grupy B. Są to między innymi witamina: B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, a także witaminy: A, C, D, E, K. Wnętrze orzecha kokosowego zawiera wodę kokosową oraz miąższ. W porównaniu z napojami izotonicznymi, woda kokosowa jest bardziej zasobna w elektrolity.

Jak rozpoznać świeży kokos?

Osobiście przed wybraniem kokosa w sklepie przeprowadzam kilka testów, które pozwalają w pewnym stopniu ocenić świeżość kokosa. Jeśli chcesz przejść przez te testy to po pierwsze sprawdź czy chlupie, w tym celu kokos przybliż do ucha i zacznij nim potrząsać. Jeśli usłyszysz chlupanie to znaczy że znajdująca się w środku woda kokosowa nie wyschła. Twoim zadaniem jest obranie kokosa, który jak najgłośniej chlupie. Chlupanie nie powinno być zbyt ciche bo oznacza to że kokos swoje już przeleżał. Następnie po wybraniu kokosa na podstawie pierwszego testu powinieneś sprawdzić czy nie jest on pęknięty. Przejrzyj go dokładnie i popukaj w niego, jeśli w reakcji na pukanie usłyszysz pustkę, może to oznaczać że kokos jest pęknięty i nie nadaje się do zakupu.

Jak otworzyć kokos?

Zlokalizuj na szczycie kokosa trzy okrągłe wgłębienia. Jedno z nich jest wyjątkowo miękkie i to dzięki niemu opróżnimy go z wody kokosowej. Możemy to zrobić za pomocą noża lub twardszej wykałaczki. Po otworzeniu otworu znajdującą się w środku wodę przelewamy do szklanki. Możemy ją śmiało wypić, gdyż zawiera bardzo wiele cennych wartości. Pusty kokos rozbijamy tłuczkiem do mięsa stukając w niego. Jeśli kokos nie chce się otworzyć możemy powtórzyć kilkukrotnie uderzanie tłuczkiem. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo twardą sztuką to można użyć młotka.

przepis na wiórki kokosowe

Jak zrobić wiórki kokosowe?

Wiórki kokosowe to nic innego jak wysuszony miąższ orzecha kokosowego (widoczny na obrazku wyżej). Jeśli kokos jest już rozbity i zdjęliśmy łupinę to z jego miąższu możemy otrzymać wiórki kokosowe. W tym celu trzemy na tarce wnętrze kokosa – jego miąższ. Czynność tę wykonujemy do momentu aż zetrzemy cały miąższ i dotrzemy do brązowej warstwy (której nie ścieramy). Starty miąższ równomiernie rozsypujemy na blachę i wstawiamy do piekarnika. Nastawiamy na termoobieg, 70 stopni. Suszenie powinno zająć około dwóch godzin. Wiórki kokosowe zawierają bardzo dużo tłuszczu, są bogate w błonnik oraz białko.

Przepis na mleko kokosowe

Zamiast wiórków kokosowych, z kokosa możemy otrzymać także mleko kokosowe. Podstawowym składnikiem jest tu także miąższ kokosa widoczny na obrazku wyżej. Tak jak w przypadku wiórków miąższ ścieramy na tarce lub mielimy w maszynce. Startą masę zalewamy dwoma szklankami wody i umieszczamy w garnku. Całość podgrzewamy do 80 stopni przez około 20 min. Mleczko kokosowe już prawie jest gotowe, pozostaje tylko odcedzić gotową masę i mamy mleczko.

Adrian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *